Conferința de Închidere a Proiectului ALFABETIZAREA TIMPURIE A COPIILOR ROMI DIN ROMÂNIA: PREDICTORI, NIVELUL ALFABETIZARII ȘI STRATEGII DE DEZVOLTARE

Evenimentul va avea loc în data de 24 aprilie 2017, începând  cu ora 15.00, în Amfiteatrul Todoran al Facultății de Psihologie și Științe ale Educației (Str. Sindicatelor, nr. 7).

***

Proiectul Alfabetizarea timpurie a copiilor romi din România: predictori, nivelul alfabetizării și strategii de dezvoltare a fost implementat timp de 3 ani de Universitatea Babes-Bolyai în colaborare cu Universitatea din Oslo și a vizat în principal realizarea unui studiu longitudinal în care indicatorii de alfabetizare a 500 de copii de etnie romă (bilingvi și monolingvi) și ne-romă au fost măsurați anual pentru a identifica evoluția acestora. De asemenea, proiectul a inclus și un program intensiv de intervenție educaționala prin care s-a urmărit dezvoltarea capacităților de alfabetizare a copiilor romi și ne-romi.

Multe dintre rezultatele obținute sunt unice,

de relevanță internațională și contribuie la formarea unei opinii valide, științifice asupra acestui fenomen.

Toate aceste rezultate vor fi prezentate în cadrul conferinței.

Vă așteptăm,

Echipa Proiectului ELIRA